Pozory mylą, dowód nie

Stare zdjęcia

  • Stare Zdjęcia z Kęt
Stare mapy
piątek, 03 października 2008 13:19
a Fragment czeskiej mapy Śląska z 1561 r. Trzeba zwrócić uwagę na ułożenie mapy w stosunku do stron świata. Południe jest tu u góry karty (w dzisiejszych jest na dole), dlatego ponad pokazanym fragmentem Śląska są Węgry - "Hungaria". Kęty znajdują się w lewym górnym rogu, a ponad nimi jest tylko Żywiec.
b Fragment niemieckiej mapy z lat 40. Nazwy są tu w dwóch językach.
c Fragment mapy austriackiej z 1780 r. przedstawia schematyczny plan ówczesnych Kęt. Nie jest on bardzo szczegółowy, ale widać na nim kilka bardzo ciekawych obiektów. Są tu np. oba kościoły - Świętego Krzyża i Wszystkich Świętych - które Austriacy skasowali i doprowadzili do ich rozbiórki w 1786 r. Na planie widać też trzy obiekty na Rynku, po których dziś nie pozostał ślad. Wśród nich jest drewniany, modrzewiowy ratusz, obudowana studnia i (najprawdopodobniej) waga miejska. Wszystkie spłonęły razem z resztą Kęt w wielkim pożarze w roku 1797.
d Ten plan Kęt pochodzi z wojskowej mapy z roku 1934. Ta bardzo szczegółowa mapa zawiera pewną ciekawostkę: jest na niej synagoga w Kętach. Tak jak kościoły były oznaczane krzyżem ponad kółkiem, tak synagoga miała nad kółkiem przyklejony znak podobny do T.
e Kęty i okoliczne wsie na mapie wojskowej z 1934 r.
f Południowa część Kęt z niecałym obrazem Rynku. Ten wycinek pochodzi z większej austriackiej mapy z roku 1861.
g Mapa Księstwa Oświęcimskiego z połowy XVI w. Kęty są tu opasane dwoma korytami Soły - od wschodu i od zachodu. Wschodnie koryto to dzisiejsza Macocha pod Kęckimi Górami.
h Katastralny plan Kęt z 1845 r. Jest to niezwykle precyzyjny plan miasta, gdzie widać nawet numery działek. Podczas czytania tego planu należy wiedzieć, że domy murowane mają odcień czerwieni, a drewniane zaznaczono na żółto; sady i ogrody mają intensywny kolor zielony, a pola uprawne i pastwiska odcień pożółkłej bieli. Kolor wyblakłego błękitu mają rzeki i tzw. "obcochy" - liczne wówczas w Kętach potoki i cieki wodne. Nazwy austriackie zostały przekreślone i w ich miejsce wpisano polskie (nie bez błędów!), najprawdopodobniej już po 1883 r., bo wtedy dawnej ulicy Kobiernickiej nadano nazwę Sobieskiego. Polskie nazwy obowiązywały już w tym czasie (1883), bo Galicja i cały obszar austriackiego zaboru miał już od blisko 20 lat autonomię, a język polski był oficjalnym obok niemieckiego.
i Fragment mapy "Towarzystwa Automobilistów Królestwa Polskiego" sprzed I wojny światowej.
j Fragment "Mapy Administracyjnej Rzeczypospolitej Polskiej" (obszar krakowski) z 1937 r. opracowanej przez inż. Romualda Cebertowicza. Co dziwne, to w okolicy Porąbki nie widać zapory! A była oddana rok wcześniej. Prawdopodobnie w roku 1937 wypełniona była też duża część zbiornika.
k Fragment pruskiej mapy Śląska z 1907 r. Kęty znajdują się w jej prawym, dolnym rogu. Na mapie zaznaczone są wyłącznie szlaki kolejowe, bez dróg.